PRZEROŚLACZKI - ARCHIWUM

Zespół „Przeroślaczki” istnieje od 2004r. Jest dziecięcym zespołem ludowym, działającym przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Przerośli. Obecnie należą do niego dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej. Zespół śpiewa pieśni sieroce, pasterskie, religijne, ale też zalotne i okolicznościowe. Chętnie występuje na imprezach szkolnych, parafialnych, gminnych i regionalnych. W roku 2006 i 2010 uczestniczył w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Za pierwszym razem został Laureatem w kategorii Mistrz – Uczeń. Kolejnym sukcesem jest to, że w 2011r. na Kaziukowym Jarmarku Folkloru Ania Chmielewska, wówczas najmłodsza członkini naszego zespołu, zakwalifikowała się wraz z babcią na Festiwal do Kazimierza Dolnego nad Wisłą we wspomnianej już wyżej kategorii. Na Festiwalu tym zajęła I miejsce. W miesiącu styczniu 2013r. zespół zajął III miejsce w międzyszkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Wiżajnach, a w kwietniu - I miejsce w II Międzygimnazjalnym Konkursie Piosenki Ludowej w Suwałkach. W czerwcu 2013r. po raz kolejny zespół reprezentował Suwalszczyznę na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w kategorii „Mistrz – Uczeń”. Wraz z Mistrzynią – p. Janiną Chmielewską zespół „wyśpiewał” II miejsce.

Zespół przygotował również i przedstawił kilka widowisk. Co roku bierze udział w Jarmarku Folkloru w Suwałkach, na który przygotowuje tradycyjne pieśni regionu, w którym zamieszkują. I chociaż skład zespołu ciągle się zmienia, to mamy nadzieję na to, że tradycje babć i dziadków nie zaginą, bo kultywowane są przez ich dzieci, wnuczki i prawnuczki.

infor.: Bożena Buza - opiekun zespołu

przeroslaczki_2.jpg [300x167]

przeroslaczki_1.jpg [300x185]

(Na zdjęciach członkowie najstarszego składu zespołu)