Aktualności

05 marca 2018 20:33 | Aktualności

1 MARCA - NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

      1 marca  obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna, narzucona przez ZSRR władza. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło życiem.
      1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski” z nową sowiecką okupacją.
      W szkole odbyły się lekcje historii poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Uczniowie przygotowali informacje o trzech wybranych postaciach: rotmistrzu Witoldzie Pileckim, Danucie Helenie Siedzikównie oraz Marianie Piekarskim. Marian Piekarski przyszedł na świat 8 stycznia 1927 r. w Berżnikach pod Sejnami. Wychowywany w patriotycznej rodzinie, w wieku zaledwie 15 lat wstąpił do Armii Krajowej. Po wojnie jako żołnierz podziemia antykomunistycznego samodzielnie przeprowadził brawurową akcję uwolnienia 6 partyzantów AK z suwalskiego więzienia. 7 kwietnia 1946 r. został aresztowany w mieszkaniu swojej narzeczonej w Przerośli. Podczas ciężkiego śledztwa prowadzonego przez Urząd Bezpieczeństwa w Suwałkach odmawiał złożenia zeznań obciążających inne osoby, biorąc na siebie całą odpowiedzialność za dokonywane akcje. W procesie 24 żołnierzy WiN, który odbył się w lipcu 1946r. w kinie „Ton” w Białymstoku, tamtejszy Wojskowy Sąd Rejonowy pod przewodnictwem mjr. Włodzimierza Ostapowicza skazał 19-letniego Mariana Piekarskiego na karę śmierci. Wyrok został wykonany 11 września 1946 r. w białostockim więzieniu. Miejsce pochówku ciała nie zostało odnalezione. Imię Mariana Piekarskiego „Rysia” nosi jedna z ulic w Suwałkach. Jest on również patronem 1. Suwalskiej Drużyny Harcerzy „Baszta”.

                                                                                     infor.: Marek Zając

Przeczytano: 189 razy. Wydrukuj|Do góry

O żołnierzach wyklętych...

BEZPIECZNE WAKACJE II