16 maja 2018 15:48 | Aktualności

Wycieczka Kraków – Wieliczka – Oświęcim – Wadowice – Zakopane

W dniach 30.04 - 05.05 odbyła się wycieczka klasy III gimnazjum. Opiekę nad uczniami sprawowali: wychowawca i organizator - p. Marek Zając oraz p. Anna Małachowska.
      Celem wycieczki było poznanie jednych z najciekawszych pod względem historycznym i krajoznawczym miejsc w Polsce. Zwiedziliśmy Kopalnię Soli „Wieliczka”. To jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej na ziemiach polskich, rocznie odwiedzany przez ponad milion turystów z całego świata. To także zabytek klasy światowej, wpisany jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Odwiedziliśmy Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu – muzeum utworzone w 1947 staraniem byłych więźniów KL Auschwitz w celu zachowania „po wsze czasy” pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. W Wadowicach byliśmy w muzeum - domu rodzinnym Jana Pawła II, dokumentującym życie, a także związki papieża z Wadowicami. Podczas spaceru po Krakowie zobaczyliśmy park miejski Planty, Barbakan, Kościół Mariacki, Sukiennice, Collegium Maius z Ogrodem Profesorskim, słynne okno papieskie na ulicy Franciszkańskiej. W Kościele Franciszkanów podziwialiśmy witraże autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Zwiedziliśmy zabytki na Wawelu, przede wszystkim Katedrę. Jednodniowy pobyt w Zakopanem upłynął na wyprawie Doliną Kościeliską. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło nam przejście Wąwozem Kraków i wejście do Jaskini Smoczej.
      Zdaniem zarówno uczniów jak i opiekunów był to bardzo ciekawie, pożytecznie i mile spędzony czas.

infor.: Marek Zając

Wycieczka kl. III gimnazjum