13 listopada 2019 18:47 | Aktualności

11 listopada - pamiętamy, dziękujemy.

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni, kończące działania bojowe I wojny światowej. Po 123 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

Dnia 8 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Była to, jak zawsze, okazja do szczególnego manifestowania naszego przywiązania do ojczyzny, szacunku dla historii i tradycji oraz symboli narodowych. Pieczę nad tym wydarzeniem sprawował p. Marek Zając we współpracy z p. Danutą Dobrzyń i p. Bożeną Buzą. Rozpoczęliśmy od odśpiewania o godz. 11:11 czterech zwrotek naszego hymnu narodowego - byliśmy jedną z ponad 24 tys. szkół, które wzięły udział w akcji "Rekord dla Niepodległej", polegającej na wspólnym odśpiewaniu hymnu. Uczniowie klasy VII przygotowali część artystyczną (pod opieką p. Zająca), zaś nasze szkolne grupy śpiewające zadbały o muzyczną część przedstawienia. W trakcie akademii towarzyszyła nam również melodia „Mazurka Dąbrowskiego”, grana na trąbce przez Karola Zielińskiego, ucznia klasy VIII. Na apelu wygłosiłam napisany przez siebie, specjalnie na tę okazję, wiersz, który zamieszczam poniżej.

Chcieli się bawić
I zabrać nam wszystko.
Chcieli nas na uwięzi trzymać,
Spętać ręce łańcuchem.
Zabrali nam rodziny,
Zabrali nam naród.
Orła białego przyparli do muru,
Wiarę zdusili w sercach.
Jedno nam wówczas pozostało:
Święta broń,
Zlekceważona przez wrogów.
Sądzili, że ją nam odebrali.
Sądzili, że leży w grobie.
Lecz nadzieja nie ciałem a duchem.
Nie da się jej łańcuchami skrępować
I wyrwać z serc.
Bo tak jak feniks powstał z popiołów,
Tak Polska odrodziła się z nadziei.

Z-ca przewodniczącej SU -  Klaudia Dębowska

Święto Niepodległości 2019 r.